اقتصاد دارو با مشکلات جدی مواجه شده است

بیمارستان فوق تخصصی دهخدا > داغ کردن  > تخصصی  > اقتصاد دارو با مشکلات جدی مواجه شده است

اقتصاد دارو با مشکلات جدی مواجه شده است

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اذعان به مشکلات جدی موجود در حوزه اقتصاد دارویی گفت: عدم عمل به تعهدات بیمه‌ای توسط سازمان‌های بیمه‌ای و از طرفی بروز مشکلات مالیاتی ناشی از این عدم عمل به تعهدات معضلات را افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان؛ جواد تاج‌کی ظهر امروز در آئین بزرگداشت روز پزشک و همچنین روز داروسازی که به صورت همزمان در سالن روزبه بیمارستان آیت‌الله موسوی برگزار شد؛ ضمن ارائه خلاصه‌ای از تاریخچه داروسازی در ایران اظهار کرد: در حال حاضر ۲۳ دانشکده داروسازی به همراه تعداد زیادی داروخانه در سطح کشور فعال است.

جواد تاج‌کی روز داروسازی را روز گرامیداشت فعالان این حوزه دانست و افزود: بررسی مسائل و مشکلات داروسازان از دیگر دلایل این گردهمایی است.

 

وی با تاکید بر تاثیرپذیری داروسازان کشور از رازی و ابوعلی سینا گفت: در حال حاضر ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز با ۲ هزار قلم دارو در داخل کشور تولید می‌شود؛ ضمن اینکه در عرصه پژوهش هم گام‌های مهمی برداشته شده است.

 

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه ۳۰ تا ۵۰ درصد موفقیت درمان به نحوه استفاده دارو مربوط است، ادامه داد: کیفیت و نوع دارو نحوه استفاده دارو از جمله موارد تاثیرگذاری دارو است که باید مد نظر تجویز کننده و مصرف کننده قرار گیرد.

*داروهای تولید داخل قابلیت رقابت با تولیدات خارجی را دارد

وی با طرح سؤال قابلیت رقابت داروهای تولیدی داخل با خارج از کشور گفت: آزمایش‌های انجام شده نشان می‌دهد؛ که تفاوتی بین این داروها به لحاظ تاثیرگذاری وجود ندارد.

تاج‌کی داورسازی را جزو بالاترین نرخ نوآوری در بین دیگر رشته‌ها دانست و افزود: این رشته چالش‌های خاص خود را هم دارد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان یکی از دلایل عدم پیشرفت صنعت داروسازی کشور را همزمان با دنیا کمبود منابع مالی اعلام کرد که بر همه امور تاثیرگذار است.

وی انتظار خود را همکاری پزشکان با مصرف بهینه‌دار و عنوان کرد و گفت: تعریف پروتکل منجر به بهبود وضعیت مصرف دارو در مراکز درمانی شده است.

تاج‌کی با اذعان به مشکلات جدی موجود در حوزه اقتصاد دارویی افزود: عدم عمل به تعهدات بیمه‌ای توسط سازمان‌های بیمه‌ای و از طرفی بروز مشکلات مالیاتی ناشی از این عدم عمل به تعهدات معضلات را افزایش داده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان تاکید کرد: عدم درک مشکلات نباید موجب دلسردی فعالان رشته داروسازی شود؛ چرا که به یقین روزی حقیقت روشن خواهد شد.

همچنین رئیس نظام پزشکی استان زنجان هم در این جلسه به وجود مشکلات راهبردی در حوزه سلامت اشاره کرد و افزود: تن کردن لباس سفید پزشکی با کنار گذاشتن بسیاری از مرارت‌ها و مشکلات موجود برای فعالیت در این حیطه محقق می‌شود.

حسین بابایی با بیان اینکه گردش اقتصاد سلامت از مشکلات مزمنی رنج می‌برد، ادامه داد: این بیماری و مشکلات ناشی از آن از مدیریت این حوزه به شمار می‌رود.

*دغدغه جامعه پزشکی چرخه معیوب در این حوزه است

وی اولویت‌بندی را از نیازهای اساسی امروز برای حل مشکلات حوزه سلامت دانست و گفت: دغدغه حوزه پزشکی طی شدن زنجیره‌های معیوب در این حوزه است.

رئیس نظام پزشکی استان زنجان پیشگیری را از تاکیدات قانون اساسی اعلام کرد و افزود: باید لحاظ شود که ترکیبات غذایی هم باید مد نظر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نشانی غلط به مردم داده می‌شود، تصریح کرد: گلایه ما به سازمان مالیاتی این است که از کالاهای زیان‌بار مالیات اخذ و به بخش سلامت تزریق شود و باید بررسی شود که این تاکید قانونی کجا اجرا شده است که در مورد فرار مالیاتی پزشکان در رسانه‌ها صحبت می‌شود.

*مطرح شدن مسائل حاشیه‌ای برای منحرف کردن افکار عمومی از سوء مدیریت‌ها است

بابایی نامناسب بودن مطب‌ها؛ عدم وجود دستگاه کارتخوان و طولانی بودن نوبت‌ها را مشق شب این روزها در رسانه‌های جمعی اعلام و تاکید کرد: به واقع باید پرسید این دغدغه امروز مردم است و یا اینکه طرح این موارد منحرف کردن افکار عمومی ناشی از سوء‌مدیریت‌ها است.

رئیس نظام پزشکی استان زنجان با تقدیر از پزشکان برای فعالیت در فضای هجمه موجود گفت: مشغول شدن به امور روزمره؛ موجب عدم توجه به مشکلات واقعی مردم شده است.

بابایی تاکید کرد: جامعه پزشکی فارغ از مشکلات صنفی، دغدغه سلامت مردم را دارند.

administrator
administrator
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت