الگوی عادی خواب شیرخواران در حدود شش ماهگی تنظیم می شود

بیمارستان فوق تخصصی دهخدا > داغ کردن  > توصیه ها  > الگوی عادی خواب شیرخواران در حدود شش ماهگی تنظیم می شود

الگوی عادی خواب شیرخواران در حدود شش ماهگی تنظیم می شود

دکتر خاطره خامنه پور، متخصص کودکان و فلوشیپ اختلالات خواب مرکز آموزشی – درمانی قدس قزوین با گفتن اینکه الگوی عادی خواب شیرخوران در حدود شش ماهگی اتفاق می افتد؛ اظهار کرد: روال خواب و بیداری متناوب نوزاد، بدون وابستگی به شب و روز است.

به گفته این پزشک، با توجه به فیزیولوژی تکامل خواب و شروع تنظیم خواب -که از سه ماهگی شروع می شود-، به تدریج کودک می تواند تجمع بیشتری در خواب شب خود داشته باشد.

خواب آرام زیر نور آبی

ایشان با اشاره به اینکه بهتر است در ساعت و مکان مشخص، کودک خواب آلود را در مکانی که حداکثر یک چراغ خواب آبی دارد، قرار داده شود؛ گفت: تا آنجایی که ممکن است نباید والدین مداخله ای برای خواباندن کودک داشته باشند تا به تدریج، شیرخوار بیاموزد که شب، هنگام خواب است.

دکتر خامنه پور اذعان کرد که معمولاً شیرخوران سالم و بالاتر از شش ماه، در ساعات بین ۱۲ شب تا حدود پنج یا شش صبح، نیازمند شیردهی نیستند و انتظار می رود که بدون دخالت والدین بخوابند.

کودک، نیازمند نوازش گرم خورشید

این فلوشیپ اختلالات خواب مرکز آموزشی – درمانی قدس قزوین تأکید کرد: حتما در ساعتی از روز، بویژه صبح، کودک برای تنظیم ترشح ملاتونین، در معرض نور خورشید قرار گیرد. وی ادامه داد که لازم است به تدریج از خواب صبحگاهی کودک کم شده و به میزان خواب شب او اضافه شود.

توصیه به مادران برای کاهش مصرف کافئین

دکتر خامنه پور گفت: باید مادر نیز به کاهش مصرف کافئین(کم کردن مصرف چای، قهوه یا کاکائو) توجه داشته باشد. ایشان افزود که آموزش بهداشت خواب به خانواده و آموزش اقدامات ذکر شده به خانواده، بویژه توضیح دادن فیزیولوژی خواب طبیعی، بسیار کمک کننده است.

administrator
administrator
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت